artesan asansör, logo
Anasayfa / Asansör Standartları Nedir

Asansör Standartları Nedir

Asansör Standartları Nedir

Artesan Asansör | 07/Kasım/2020 | 1147 Kez Okundu

Asansör Standartları asansörlerde sınıflandırma, kurulum, denetim ve işletmeye yönelik olarak kuralları belirler ve denetimi kolaylaştırır.

Asansör Standartları Nedir

Asansör standartları asansörlerde güvenliğin sürdürülebilir şekilde ölçülmesini sağlamak amacıyla belirlenmiştir. Standartların amacı her alanda hayatımızı kolaylaştırmak ve denetimi ölçülebilir kılmaktadır. Bu nedenle 2014 yılında TS EN 81-20 ve TS EN 81-50 standartları yürürlüğe girmiştir. Standartlar asansörlerle ilgili olarak birçok hususu belirlemektedir. Örneğin asansör sınıfları, asansörlerin çizimleri, asansör tasarım ve hesaplamaları gibi konular bu kapsamda ele alınmakta ve herkes için anlaşılabilir şartlara bağlanmaktadır. Standartların belirlenmesi asansörlerin inşa edilirken dikkat edilmesi gereken hususları önceden belirlemektedir. Ayrıca asansör denetimlerinde aranacak hususlarda da keyfilik ortadan kalkar ve standartlar kabul görür. Bu hem asansör kullanıcıları hem asansör firmaları hem de denetimciler için birçok karmaşıklığı ortadan kaldırmaktadır.

 

Asansör standartları denilince aklımıza gelmesi gereken asansörlerin üretiminden işletmesine kadar dikkat edilmesi gereken hususlardır. Örneğin asansörlerin güç besleme sistemleri gibi hususların bile belirli standartları vardır. Bu standartlara uygun olarak üretim yapılması Asansör kurulumu yapanların işini kolaylaştırmaktadır. Çünkü parça temini konusunda her seferinde özel üretime gerek duymazlar. Standartlara uygun olarak üretilen raylar ve diğer ekipmanlar piyasadan kolayca temin edilebilecektir. Asansör kurulum firması olarak asansör standartlarının olmasını çok yararlı buluyoruz. Bu sayede hem güvenlik önlemlerini yeterli seviyede alabildiğimizden emin oluyor hem de bunun yasal sorumlulukları ile endişe taşımak zorunda kalmıyoruz. Artesan Asansör olarak asansör konusunda merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek için bizi aramanızı bekliyoruz.

Artesan Asansör kurulum, montaj, arıza bakım, onarım için bilgi alabilirsiniz